Dzieci z FAS

Picie alkoholu w dowolnym momencie ciąży może zaszkodzić dziecku. Jeśli wypijesz jakąkolwiek ilość procentowego napoju, nosząc dziecko w łonie, może ono urodzić się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Zaburzenia te mogą powodować problemy dla Twojego dziecka po urodzeniu i w późniejszym życiu. Czym jest FAS i z czym się wiąże? Sprawdź!

Co powoduje FAS?

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych jest zawsze konsekwencją picia alkoholu w czasie ciąży. Jedyną rzeczą, która może mu zapobiec, jest niepicie procentowych napojów w okresie prenatalnym. Alkohol przedostaje się z krwiobiegu przez łożysko do dziecka. Łożysko rośnie w macicy i dostarcza dziecku składników odżywczych i tlenu przez pępowinę. Nigdy nie wykazano, że picie nawet minimalnej ilości alkoholu w dowolnym momencie ciąży jest bezpieczne. Tym bardziej upijanie się (czyli wypijanie czterech lub więcej drinków w ciągu 2 do 3 godzin) podczas ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z FAS.

Dzieci z FAS – jakie są objawy?

Niemowlęta z FAS częściej niż inne dzieci są zagrożone niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową. Są to problemy z funkcjonowaniem mózgu, które mogą powodować trudności lub opóźnienia w rozwoju fizycznym, uczeniu się, komunikowaniu się, dbaniu o siebie lub w kontaktach z innymi. Niekiedy dzieci nie mają tego typu problemów od razu po urodzeniu, a dopiero ich wpływ odczuwają w późniejszym życiu.

Dzieci z FAS mogą mieć:

  • charakterystyczne rysy twarzy: małe oczy i cienką górną wargę, brak bruzdy między nosem a górną wargą;
  • problemy ze wzrostem i nabywaniem prawidłowej masy ciała podczas ciąży, po porodzie lub w obu przypadkach;
  • problemy ze wzrokiem, słuchem lub ośrodkowym układem nerwowym,
  • kłopoty z nauką, słaba pamięć, trudności ze skupieniem uwagi, komunikacją i złym zachowaniem.

Nie ma lekarstwa na to zaburzenie. Dzieci z FAS muszą korzystać z pomocy lekarzy specjalistów oraz psychologa dziecięcego, który pomoże złagodzić problemy natury emocjonalnej lub psychicznej.

About Author /