Osobowość borderline

Może i Ty od czasu do czasu masz zły nastrój lub oddajesz się nieumotywowanym wybuchom zazdrości, kompulsywnym zakupom lub robisz coś, na co teoretycznie nie możesz sobie pozwolić. Ludzkie zachowania są uwarunkowane nastrojem, emocjami chwili, czasami też przekraczaniem granic. Jednak dla niektórych ta niestabilność jest stałym sposobem bycia. Najczęściej są to osoby z osobowością typu borderline.

Osobowość borderline – co to jest?

Borderline zwana również osobowością z pogranicza to zaburzenie, w którym dana osoba przeplata przeciwstawne nastroje z taką łatwością, że jej zachowanie wydaje się nieprzewidywalne. Ludzie ci mają intensywny sposób komunikowania się. Idealizują tych, którzy się o nich troszczą i dewaluują tych, którzy ich nie aprobują. Ich chroniczny strach przed porzuceniem sprawia, że ​​są to osoby nadmiernie kontrolujące, agresywne lub odwrotnie, zimne i niedostępne. Pod wpływem stresu ich fundamentalna nieufność wobec innych może przerodzić się w paranoję.

Z powodu chwiejnego poczucia wartości często zmieniają zdanie na temat wartości, planów życiowych i opinii. Bardzo łatwo o zmianę ich nastroju, a nawet jednoczesnego doświadczania sprzecznych emocji. Chwile euforii mogą występować na przemian ze smutkiem lub uogólnionym niepokojem. Częstym nastrojem jest złość, którą charakteryzują gwałtowne napady gniewu bez rzeczywistego powodu.

Borderline – konsekwencje w codziennym życiu

Osobowość borderline wiąże się z poważnymi problemami, które mają swoje źródło w braku kontroli nad impulsami, niestabilność relacji, tendencji do idealizowania i dewaluowania innych ludzi. Zaburzenie to najczęściej godzi w romantyczne relacje. Partnerzy osób o osobowościach z pogranicza czują się, jakby nieustannie chodzili po polu minowym. Są poddawani próbom, muszą zapewniać o swojej dozgonnej miłości, stają się obiektami obsesyjnej zazdrości, często graniczącej z paranoją. Niestabilność nastroju u osób z borderline często prowadzi do problemów ze znalezieniem pracy i ułożeniem sobie spokojnego życia.

About Author /