Bulimia – co robić? 

Bulimia to zaburzenie odżywiania. Chory ma trudności z regulowaniem przyjmowania pokarmu. Zdarzają się mu okresy objadania się, po których następują okresy głodówki. Często osoba z bulimią próbuje pozbyć się zjedzonego jedzenia na przykład poprzez wymiotowanie. Co robić w przypadku tego zaburzenia? Dowiedz się więcej.

Czym jest bulimia?

Napadowe objadanie się zwykle wiąże się ze spożywaniem dużych ilości wysokokalorycznych pokarmów np. słodyczy. Potem pojawia się uczucie wstydu, a czasem wielkiego niepokoju, a co za tym idzie chęć pozbycia się jedzenia lub kalorii, które zostały zjedzone. Następuje więc etap tzw. oczyszczania poprzez wymioty, zażywanie środków przeczyszczających, moczopędnych, stosowanie postu, intensywne ćwiczenia lub kombinację tych metod. Takie zachowanie w konsekwencji świadczy o bulimii.

Kogo dotyka bulimia?

Szacuje się, że około 1 na 50 kobiet ma bulimię w pewnym momencie swojego życia. Bardzo często rozwija się u nastolatków lub w okresie 20-25 lat. Może jednak wystąpić niezależnie od wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (znacząco rzadziej).

Jakie są konsekwencje nieleczonej bulimii?

Osoby, które chorują na bulimię, zwykle nie przekraczają normalnej wagi dla swojego wzrostu. Mają zniekształcony obraz swojego ciała i żyją w ciągłym strachu przed przybraniem na wadze. Mogą czuć się przygnębione i niespokojne, co często prowadzi do depresji. Do tego dochodzi szereg konsekwencji zdrowia fizycznego, ponieważ zarówno objadanie się, jak i działania, które mają odwrócić ten proces, są bardzo wyniszczające dla organizmu.

Bulimia – co robić?

Można wyzdrowieć z bulimii, ale proces ten może być długi. Przede wszystkim należy dotrzeć do źródeł problemu, a w tym nieodzowną pomoc okazuje psychoterapeuta. Ponadto warto zadbać o konsultacje z dietetykiem klinicznym, który rozwieje wszelkie wątpliwości w sprawie utrzymania zdrowej diety. Pomocne może okazać się prowadzenie dziennika swoich nawyków żywieniowych i nauczenie się zdrowego odżywiania i mądrego zarządzania wagą.

Bardzo korzystnie na chorych działają także grupy wsparcia. Pocieszająca może być rozmowa z innymi, którzy mają podobne uczucia i doświadczenia.

About Author /